+370 686 22102

Verslas šiandien – įtraukime Aikido filosofiją

2017-04-5

Šiomis dienomis dalies žmonių sąmonėse verslas Lietuvoje užima neigiamą vietą. Kodėl taip nutiko? Darbdavys, nesumokantis algos, įvairios organizacijos, besipelnančios iš kitų negandų, konkurencinga aplinka, kurioje bendradarbiai kovoja kiekvienas už savo išlikimą... Tai dar pasitaiko. Tačiau pasaulis juda kita linkme, o Aikido šiame naujame pasaulyje turi ypatingą vietą.

Kuo toliau, tuo daugiau žmonių supranta, kaip mes visi susiję. Padiskutuokime apie tai.

„McDonald‘o karo teorija“ kalba apie tai, jog  karas tarp dviejų šalių, turinčių McDonald‘o restoranus, itin nepalankus. Abiejose šalyse susiformavusi pakankamai stipri vidurinioji klasė, kurios dėka šios šalys tarpusavyje glaudžiai susijusios ekonominiame lygmenyje ir karo veiksmai joms per daug nuostolingi.

Kitas pavyzdys. Mūsų puodelis, iš kurio geriame kavą, atkeliavo iš Kinijos, o apelsinas, kurį užsikandame, iš Ispanijos. Mes taip stipriai susiję, kaip niekad anksčiau žmonijos istorijoje.

Pažvelgus į tai, greitai tampa aišku, jog „mano gerovė priklauso nuo tavo gerovės“ ir atvirkščiai. Jeigu aš rūpinsiuosi tik savimi, nuo to nukentės kiti. Jeigu nukentės kiti - ilgainiui nukentėsiu ir aš. Juk lazda turi du galus, o šiais laikais antrasis galas atsisuka itin greitai. Deja, įgūdžiai kaip rūpintis visuma, tačiau išlikti konkurencingam, nors tampa labiau prieinami, vis dar sunkiai randami. Čia į pagalbą ateina Aikido filosofija.

Aikido vienprasmiškai pripažįsta šį tarpusavio susietumą ir moko apsvarstyti ir rūpintis ne tik savo, tačiau ir kitų gerove. Juk darbe mes praleidžiame didžiąją dalį savo gyvenimo. Jeigu mūsų santykiai su kolegomis yra įtempti, šią įtampą mes nešiosimės ne tik darbo valandomis, bet ir grįžus namo. Nesirūpinant ar neįvertinant savo darbuotojų, jų neigiami jausmai taip pat persiduoda ir mūsų emocinio gyvenimo kokybei. Klientas, kurį atsainiai aptarnavome kitoje įstaigoje, gali netrukus tapti mūsų aptarnautoju ir panorėti atsilyginti tuo pačiu. Tai primena istoriją iš tikro gyvenimo, kurioje žmogus, važiuodamas metro, apšaukė kitą, jog šis nepasitraukė iš kelio, o po geros valandos pas šį apšauktąjį sėdėjo darbo pokalbyje. Dienos pabaigoje ne geresnis automobilis ar didesnė sąskaita sukuria pastovią teigiamą emocinę būseną, o santykiai. Ir šiais santykiais pasirūpinti nėra taip sunku.

Mūsų patirties visumą sukuria mažos detalės. Dirbdami daugelis mūsų rūpinasi tik savo asmeninėmis detalėmis, tačiau Aikido skatina pajausti ir pagalvoti apie visumą. Perkate sau kavos... Kodėl nenupirkus jos ir šalia sėdinčiam kolegai? Tam tikros situacijos sprendimas jums puikiai pažįstamas? Kodėl nepatarus bendradarbiui kaip šį iššūkį išspręsti. Juk ir jis puikiai išmano savo sritį ir vėliau galės patarti man, ar netiesiogiai atsidėkos padedant kitam. Ar darbdaviui itin didelė investicija nupirkti geresnį kavos aparatą ar išsiųsti motyvuojantį laišką savo darbuotojams? Tai mažos detalės, tačiau jos keičia labai daug. Mokslininkams atliekant tyrimą, siekiant įvertinti kas suteikia žmonėms didžiausią laimės pojūtį, paaiškėjo, jog tai yra jausmas, kad mumis kažkas rūpinasi. Besirūpinant ne tik savimi, tačiau ir kitais, šis rūpestis tampa tradicija ir sukuria visumą, kuri pagerina ne tik kitų, tačiau ir mūsų gyvenimo kokybę.

Žinoma, jei šis kelias būtų toks paprastas, tada visi taip elgtųsi ir nė nereikėtų Aikido praktikoje mokomų principų. Kaip ir kiekviename kelyje, čia irgi yra savitų niuansų. Aikido mes išskiriame du tipus geranoriškų veiksmų. Tai „tradicinis gėris“ ir „stiprus gėris“. Tradicinis gėris, kurį daugelis įvardija kaip „silpną gėrį“ - tai neapskaičiuoti, trumparegiai altruistiški veiksmai, kurių dėka bandome įtikti ir patikti kitiems. Tai nėra nuoširdus rūpestis, o greičiau pataikavimas, kuris neturi ilgalaikių pasekmių. Šiuo subtiliu pataikavimu galiausiai pradeda naudotis kiti, ir tokie veiksmai tampa itin nepatrauklūs. Stiprus gėris nereiškia, jog mes vieni kitiems sakome tik pozityvius žodžius ir niekada vieni kitų nekritikuojame. Juk tam, kad iškeptum kiaušinienę, reikia sudaužyti kiaušinį. Kartais geranoriškas veiksmas yra tinkama kritika ar griežtas žodis, kad kolega toliau galėtų sėkmingai augti. Iš tiesų tai taip pat geranoriškumo išraiškia, kadangi tai sakydami mes siekiame didesnės darbo kokybės, geresnio rezultato ir geresnės visumos. Tačiau tarp gero ir kritiško žodžio bei veiksmo visada turi būti pusiausvyra. Visa tai turi būti gerai pajausta ir apskaičiuota, kaip tikslus Aikido metimas.

Pozityvios darbo aplinkos sukūrimas - tai sudėtingas ir ilgas kelias, tačiau jis prasideda nuo mažų ir apgalvotų sprendimų. Svarbiausia prisiminti, jog mes visi esame susiję, ir priimant kiekvieną sprendimą pagalvoti ne tik apie save, bet ir apie visumą. Net gi jei kartais tie sprendimai bus ir nemalonūs. Svarbiausia, kad mes visi kartu judame į priekį. Ilgainiui tai gali pozityviai pakeisti visų žmonių santykį su verslu.